Římské rolety

Římské rolety, nazývané také římské záclony jsou královnami mezi roletami. Jsou kompromisem mezi záclonou, roletou a závěsem. Vyznačující se elegancí, praktičností a snadnou údržbou.

Přínos římských rolet

Římské rolety působí velice elegantním a moderním dojmem. Jsou nejen elegantním doplňkem interiéru, kterému dodávají jeho jedinečný a osobitý styl. Rovněž nabízejí praktické řešení stínění oken a dalších prosklených ploch, jako jsou například dveře balkonu.

Jejich další výhodou je bohaté paleta barev a vzorů i jejich univerzálnost. Hodí se do obývacích pokojů, ložnic, pracoven, koupelen, kuchyní, dětských pokojů i do některých veřejných prostor, například do kaváren.

 Lze je instalovat do všech typů oken, včetně střešních oken. Upevňujte jí totiž přímo na rámy oken. Mohou být ušity z jakékoliv pevné látky, kterou lze řasit do rovnoměrných záhybů.

Nemalou výhodu římských rolet představuje jejich údržba. Látka je přichycena k profilu suchým zipem, lze jí snadno sejmout, nechat vyčistit v čistírně či vyměnit za novou s jiným designem. Ideální je prát římské rolety ručně při teplotě 30 °C. Podle typu dekorační látky je můžete také prát v pračce v programu pro praní záclon.

Co jsou římské rolety a z čeho se skládají

Římské rolety jsou něco mezi roletou, záclonou a závěsem. Jejich podstatou je hliníkový profil s řetízkovým ovládáním s navíječi a tyčkami. Nedílnou součástí je látka, která musí být pevná a mít schopnost se řasit do rovnoměrných záhybů.

Římská roleta se skládá z kolejničky, navíječe, vodících lanek, tyčky, zátěžového olůvka, transparentní pásky pro tyčku, látky a suchého zipu. Na první pohled se zdá, že nejdražší je látka, Omyl, nejdražší je mechanismus římské rolety, zvláště, pokud je opatřena motorem, který slouží k jejímu ovládání.

K jejich instalaci vám stačí minimální přesah pro překrytí okenního výhledu. Rovněž musíte mít prostor nad horním okrajem okna a přístup k ovládání rolety. Můžete ji namontovat na stěnu, na okenní rám či dokonce na strop pomocí upevňovacích konzolí.

Jak fungují římské rolety

Římská roleta se liší od klasické rolety nejen svým elegantním designem. Liší se také ve způsobu navíjení. Na rozdíl od klasické rolety není u římské rolety stínící tkanina navíjena na tyč, nýbrž je při vytahování řasena do rovnoměrných záhybů. Mohou se skládat směrem dolů nebo směrem vzhůru.

Lze je ovládat manuálně nebo pomocí motorového pohonu v kombinaci s dálkovým ovládáním. Nejjednodušší ovládání římských rolet je pomocí šňůrky. Všechny navíjecí šňůry jsou provlečené brzdou a pomocí tohoto mechanismu jsou fixovány v požadované poloze rolety.

 Často používaný způsob ovládání je pomocí řetízkového mechanismu. Jeho výhodou je možnost zastavení rolety v libovolné poloze bez nutnosti jakékoli aretace. Používají se mechanismy s různými převody v závislosti na požadované nosnosti. Římské rolety lze ovládat také tahem na spodní či horní lištu rolet instalovaných přímo na křídlo okna.

S čím lze kombinovat římské rolety

Římské rolety lze kombinovat vzájemně nebo s jinými prvky. Velice atraktivně působí vrstvení, které spočívá v tom, že před římskou roletu dáme záclonu nebo závěs. Velice zajímavou kombinací je kombinace římské rolety a závěsu.  

Při kombinaci římských rolet je třeba dbát na vhodnou kombinaci barev, vzorů i materiálů. Jedině tak vytvoříte elegantní prvek, který bude dominantou vašeho interiéru.

Máte otázky?
Zavolejte nám, napište nebo se rovnou stavte!

+420 222 540 310
+420 724 891 643 (in english)
info@inspire-decor.com

Slezská 12, Praha 2 - Vinohrady 120 00
Naše studio nemá pevnou otevírací dobu. Toto rozhodnutí bylo učiněno, abychom mohli zaručit maximální flexibilitu a poskytnout individualizovaný přístup každému klientovi. Věříme, že tímto způsobem můžeme lépe vyhovět Vašim potřebám a nabídnout osobní konzultace bez spěchu a rušení. Pro sjednání schůzky nás prosím kontaktujte telefonicky 602-692-750