Jak určit správnou velikost závěsů?

Není pochyb o tom, že závěsy doslova promění náš interiér. I to je důvod proč si je pořizujeme. U závěsů záleží nejen na jejich barvě a vzoru, nesmírně důležité jsou jejich rozměry, které se odvíjejí od rozměrů okna. Jak určit správné rozměry závěsu?

NEJPRVE ZMĚŘTE ŠÍŘKU

Otázka nezní „Jak měřit okno?“ Změřit okno je velice jednoduché. Rozměry závěsu jsou však větší než rozměry okna. Při určení velikosti závěsů neměříme rozměry okna, nýbrž stanovujeme rozměry budoucího závěsu. Nejjednodušší je stanovení šířky závěsů. 

Než začnete měřit, je třeba si ujasnit, jak hodně do zdí budou závěsy zasahovat. Změřit pouze okno rozhodně nestačí. Kolejnice nebo závěsná tyč bývá o 15 až 30 centimetrů širší než okno. To není všechno. Je třeba mít také dostatek prostoru pro roztažení závěsů a proudění světla i čerstvého vzduchu do místnosti. Můžeme mít dva závěsy, přičemž z každé strany okna je umístěn jeden závěs. Velice pěkně vypadá také závěs stažený pouze na jedné straně. 

Při měření šířky je třeba se zamyslet také nad tím, jakou funkci mají závěsy ve vašem interiéru plnit. Chcete je mít pouze jako dekoraci na konci oken, nebo mají zakrývat celé okno? Na základě této úvahy určíte správnou šířku pro kolejnice i pro závěs. Chcete-li závěsy pouze jako dekoraci, stačí vám jejich šířka 75 cm nebo 150 cm. Záleží na tom, jak velkou část okna má závěs zakrýt. 

Pokud chcete, aby vám závěsy zakryly celé okno, jejich šířku zjistíte měřením okna, kolejky, garnýže nebo jiného garnýžového systému a případně i zdi, kterou chceme závěsem zakrýt. Vůbec neuděláte chybu, pokud zvolíte závěs o něco širší. Závěs by totiž neměl být na okně úplně natažený, nevypadá to nejlépe. 

JAK ZMĚŘIT DÉLKU ZÁVĚSU?

Závěsy mají být nejen delší, než je délka okna, mají být také delší než záclony. Vykukující záclony pod závěsem rozhodně nepůsobí dobrým dojmem. Do určité míry nám délka záclony určuje délku závěsu. Závěsy by měly být vždy alespoň o jeden centimetr delší než záclony. Můžeme sice změřit délku záclon, přičíst k ní několik centimetrů, a tak získat délku závěsů.

Lepší je však si délku závěsu změřit. Tím přesně určíte, kam až má závěs sahat. Závěsy až na podlahu se hodí například do ložnice. V tomto případě měříte od spodních okrajů kroužků až k podlaze a od naměřené délky odečtěte 1 až 2 centimetry. Používáte-li garnýže s kolejnicí, začněte měřit délku závěsu od jejích horních okrajů. 

Ne vždy si přejete mít závěsy dlouhé až na zem. Pokud je chcete mít dlouhé až k radiátorům ústředního topení, je třeba, aby jejich délka končila minimálně 3 centimetry od radiátorů. 

Jelikož je třeba počítat s nerovnostmi podlahy, je doporučováno změřit délku budoucího závěsu na několika místech. Jedině tak budete mít jistotu, že jste zvolili správnou délku závěsů. 

Máte otázky?
Zavolejte nám, napište nebo se rovnou stavte!

+420 222 540 310
+420 724 891 643 (in english)
info@inspire-decor.com

Slezská 12, Praha 2 - Vinohrady 120 00
Naše studio nemá pevnou otevírací dobu. Toto rozhodnutí bylo učiněno, abychom mohli zaručit maximální flexibilitu a poskytnout individualizovaný přístup každému klientovi. Věříme, že tímto způsobem můžeme lépe vyhovět Vašim potřebám a nabídnout osobní konzultace bez spěchu a rušení. Pro sjednání schůzky nás prosím kontaktujte telefonicky 602-692-750