Jak správně zavěsit římsu?

Záclony jsou výrazným prvkem každého interiéru. Jejich design doplňuje a dotváří atmosféru interiéru. To je všeobecně známé a proto bychom měli výběru záclon věnovat velkou pozornost. Ne každý však ví, že neméně velkou pozornost je třeba věnovat výběru a instalaci římsy. Římsa může podpořit nebo zkazit celý dojem interiéru.

PODLE ČEHO VYBRAT ŘÍMSU?

Při výběru správné římsy je třeba se zaměřit nejen na její funkčnost. Neslouží pouze pro zavěšení záclon a závěsů, římsa plní také estetickou funkci. I z tohoto hlediska je třeba zvolit její vzhled, materiál i způsob připojení.

Materiálem bývá kov, dřevo, kombinace dřeva a kovu nebo také plast. Z hlediska připojení existují dva druhy římsy. Římsy, které se připevňují ke stropu a římsy, které se připevňují ke stěně. Většina říms se připojuje na zeď.

A to není všechno. Při výběru římsy je důležitá i její délka. Nástěnné římsy působí velice dobrým dojmem. Pokud je však použijete v malých místnostech, výsledný dojem nebude nic moc. Nástěnné římsy umístěné v malých místnostech ubírají i tak malý prostor, díky tomu místnosti vypadají opticky menší, než jsou ve skutečnosti. 

NA POČÁTKU JE MĚŘENÍ

Římsu nelze zavěsit na libovolné místo. Zavěsit římsu přímo nad oknem vypadá sice jako jednoduché a snadné řešení. Nejedná se však o správné řešení. Pravděpodobně vás napadá otázka: „Proč nelze zavěsit římsu přímo nad oknem?“ Odpověď je velice jednoduchá. 

Pokud zavěsíte římsu přímo nad oknem, bude zasahovat do otevření okna. Okno by mělo jít snadno otevřít, to však nepůjde, pokud zavěsíte římsu přímo nad okno. To je důvod, proč je třeba zavěsit římsu minimálně 5 centimetrů nad oknem. Římsa se obvykle zavěšuje 10 až 15 centimetrů nad oknem.

Než začnete s instalací římsy na zeď, nejprve je třeba změřit výšku od zavěšení k podlaze, včetně délky záclony a případně i závěsu, šířku okna a vzdálenost od bočních stěn. Není třeba dodávat, že vzdálenost od bočních stěn musí být z pravé i z levé strany stejná. 

ZAVĚŠENÍ ŘÍMSY

Zavěšení římsy není nijak zvlášť obtížné, zvládne ho i průměrně manuálně zdatný jedinec. Nejprve uděláme obyčejnou tužkou tenkou, vodorovnou čáru ve výšce 10 až 15 centimetrů nad oknem. Na čáře vyznačíme body, kde budeme instalovat římsu. 

Následuje vrtání otvorů, do kterých se doporučuje dát hmoždinky. Římsa musí totiž udržet záclonu i závěsy. Ne každá záclona je lehká, o závěsech nemluvě. Použít hmoždinky se nám rozhodně vyplatí. 

Do otvorů, nebo do hmoždinek namontujeme římsu a pevně jí fixujeme šrouby. Fixaci je třeba provést co nejdůkladněji. Římsa totiž musí snést zátěž v podobě záclon i závěsů.

Kromě nástěnných a stropních říms, které mají za úkol nést záclonu a závěsy, existují římsy, jejichž funkce je pouze dekorační. Jejich úlohou je totiž zakrýt vady stěn nebo stropů. Nic více. Jejich funkci odpovídá materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Materiál, použitý při výrobě těchto druhů říms je pěnový polystyrén nebo alabastr. Tyto druhy říms se připevňují na strop nebo na zeď pomocí speciálních lepidel. 

Máte otázky?
Zavolejte nám, napište nebo se rovnou stavte!

+420 222 540 310
+420 724 891 643 (in english)
info@inspire-decor.com

Slezská 12, Praha 2 - Vinohrady 120 00
Naše studio nemá pevnou otevírací dobu. Toto rozhodnutí bylo učiněno, abychom mohli zaručit maximální flexibilitu a poskytnout individualizovaný přístup každému klientovi. Věříme, že tímto způsobem můžeme lépe vyhovět Vašim potřebám a nabídnout osobní konzultace bez spěchu a rušení. Pro sjednání schůzky nás prosím kontaktujte telefonicky 602-692-750